SEZON 1976/77

  klub
strona główna
aktualności
informacje
prasa
wydarzenia
wywiady
  liga
kadra
terminarz
mecze
tabela
  historia
kronika
resoviacy
1905...
Rzeszów
artykuły
  www
e-muzeum
foto
linki
kontakt
księga gości
forum




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


































 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 



 

 

 

 Sezon 1976/77

 

Przed sezonem 1976/77 Wydział Ligi i Gier Polskiego Związku Piłki Nożnej zatwierdził reorganizację rozgrywek piłkarskich w kraju. Utworzono Klasę Międzywojewódzką, w której (w ośmiu grupach) rywalizować miało 118 zespołów. Drużyny dawnej rzeszowskiej klasy okręgowej przydzielono do grupy IV. W grupie tej rywalizować miały: Resovia, Stal Sanok, Glinik Gorlice, Polna Przemyśl, MZKS Jasło, Chemik Pustków, Karpaty Krosno, Cracovia, Borek Kraków (w ostatniej chwili zastąpił Unię Tarnów), Garbarnia Kraków, Prokocim Kraków, Metal Tarnów, Tarnovia i Sandecja Nowy Sącz.
W nowym regulaminie rozgrywek zatwierdzono również ważną i jak się później okazało - istotną dla naszego klubu zmianę. Mistrzowie grup uzyskają automatyczny awans do II ligi bez konieczności rozgrywania kontrowersyjnych eliminacji. Drugą nowinką we wprowadzonym regulaminie rozgrywek był obowiązek odmłodzenia zespołów klasy M. W składzie każdego zespołu miało się znaleźć miejsce dla dwóch młodzieżowców (piłkarze w wieku do 21 lat), którzy mają grać cały mecz oraz jednego juniora (w wieku do 19 lat), który musi występować na boisku przez 45 minut.
Przed sezonem do kadry "Pasiaków" wrócił Marian Motowidło, ostatnio grający w Karpatach Krosno. Resoviacy zainaugurowali rozgrywki ligowe w Tarnowie, gdzie zmierzyli się z miejscowym Metalem. Rzeszowianie pokonali tarnowskich "kolejarzy" 3:1 i po pierwszej kolejce zostali liderem tabeli. Resovia wystąpiła w tym meczu w składzie: Chruściński, Sochacki, Lewandowski, Szarek, Pielach, Siekieryn (Szeląg), Daniło, Grzyb, Kucaj, Szarama, Janicki.
W pierwszym meczu rozegranym przed rzeszowską publicznością, resoviacy urządzili sobie koncert strzelecki, pokonując Chemik Pustków 5:0.
W kolejnych sześciu kolejkach remisy przeplatały się ze zwycięstwami. Porażka (1:3) w meczu ze Stalą Sanok nie strąciła zespołu Witolda Szyguły z pierwszego miejsca w tabeli, a po spotkaniach z MZKS-em Jasło, Glinikiem Gorlice i Polną Przemyśl "biało-czerwoni" zwiększyli swój dorobek punktowy. Tytuł mistrza jesieni resoviacy stracili w ostatnim meczu pierwszej rundy, przegrywając na własnym stadionie z Cracovią 0:2. Krakowskie "Pasy" wyprzedziły rzeszowskie "Pasiaki" lepszym stosunkiem bramkowym i kibice mogli spodziewać się emocjonującej rundy rewanżowej.
Do sezonu wiosennego resoviacy przygotowywali się na obozie szkoleniowym w Kudowie-Zdroju. Do zespołu dołączyli Witold Wilczyński (Siarka Tarnobrzeg) i Franciszek Gryla (Polonia Bytom). Premiera wiosny wypadła pomyślnie dla rzeszowskiego zespołu. Resoviacy pokonali kolejno Metal Tarnów (2:1), Chemik Pustków (2:0) i Prokocim Kraków (3:0).
Kryzys formy pojawił się na przełomie kwietnia i maja. Wówczas rzeszowianie doznali porażek w meczach z Sandecją Nowy Sącz i Tarnovią. Punkty gubili również najgroźniejsi rywale Resovii: Karpaty Krosno i Cracovia.
W 19 kolejce podopieczni trenera Szyguły odparli atak rywali na fotel lidera, pokonując w Krakowie Garbarnię 3:1. W 20 kolejce Resovia podejmowała na własnym stadionie Karpaty Krosno. Pojedynek lidera z drugim zespołem ligi wywołał duże zainteresowanie publiczności. Po dobrej grze  "biało-czerwoni" odnieśli pewne zwycięstwo 3:0. Popisowy mecz rozegrał Marian Szarama, który trzykrotnie trafiał do siatki. Rzeszowianie powiększyli przewagę nad Karpatami i Cracovią do trzech punktów i coraz śmielej w mieście nad Wisłokiem mówiło się o szansach na awans do II ligi.
Do zakończenia rozgrywek pozostały 4 kolejki. Rywalizacja o miejsce premiowane awansem do II ligi była coraz bardziej pasjonująca. Resoviacy pokonali sanocką Stal i nadal utrzymywali się na fotelu lidera, mając 2 punkty przewagi nad Cracovią. Piłkarze z grodu Kraka zwycięstwem 8:1 w meczu z Borkiem dali sygnał, że walczyć będą do końca rozgrywek. Krośnianie pokonali tarnowski Metal, udowadniając, że i oni nie zrezygnowali z walki o pierwszą lokatę.
W 23 kolejce niespodziewanej porażki z Chemikiem Pustków doznali piłkarze z Krosno. Tymczasem rzeszowianie rozegrali w Jaśle dobry mecz i pokonali MZKS 2:0. Cracovia również przywiozła z Sanoka komplet punktów.
Oczekiwania kibiców Resovii, że Cracovia straci punkty w przedostatniej kolejce w Gorlicach nie spełniły się. Mecz zakończył się jednobramkowym zwycięstwem "Pasów", którzy utrzymali dystans 2 punktów do rzeszowskiego lidera. Resoviacy rozgromili przemyską Polną 5:1 i potwierdzili dobrą formę na finiszu rozgrywek. Trzy bramki w tym meczu zdobył Jerzy Bogdanowicz.
O rozstrzygnięciu rywalizacji zadecydować miał mecz ostatniej kolejki: Cracovia - Resovia. Do pełnego sukcesu brakowało rzeszowianom zwycięstwa lub remisu. Porażka Resovii gwarantowała awans do II ligi piłkarzom z Krakowa.
Przez kilka dni w rzeszowskim środowisku sportowym mówiło się tylko o tym meczu. "Czy zagra kontuzjowany Sochacki?", "Czy lepiej bronić remisu?", "...a może ruszyć do walki o komplet punktów?" - mnożyły się pytania kibiców na rzeszowskiej Paniadze. Piłkarze tymczasem szlifowali formę na zgrupowaniu w Bukownie koło Olkusza.
26 czerwca w kierunku Krakowa ruszyła kawalkada samochodów z transparentami i flagami narodowymi. Kibice, którzy obawiali się, że porażki rzeszowskiej "Malty" na żywo mogą nie przeżyć, zgromadzili się przed radioodbiornikami, regulując je na fale UKF w paśmie 68,24.
Na krakowskim stadionie przy ul. Kałuży zgromadziło się tego dnia ponad 25 tysięcy widzów. Nigdy wcześniej, ani później rzeszowianie nie grali przy tak licznej widowni. Cracovia była faworytem i miejscowi kibice nie dopuszczali myśli o innym wyniku, jak zwycięstwo "Pasów". Losy meczu potoczyły się jednak inaczej. Gospodarze mieli mnóstwo okazji do zdobycia bramki, ale Resovia miała w swoich szeregach Henryka Chruścińskiego. Bramkarz "Pasiaków" bronił tego dnia jak natchniony i zachował czyste konto bramkowe. Solidnym monolitem była również defensywa Resovii. W środku grali Szarek, Lewandowski, a po bokach Pielach i Sochacki.
Z każdą kolejną minutą meczu w grze gospodarzy wkradała się coraz większa nerwowość. W końcówce meczu rzeszowianie przeprowadzili dwa kontrataki, które omal nie zakończyły się niespodziewanym powodzeniem. W 68 minucie meczu Janicki znalazł się w sytuacji sam na sam z Koczwarą, ale strzelił tuż koło słupka. Dziesięć minut później w podobnej sytuacji Bogdanowicz próbował przerzucić piłkę nad bramkarzem, ale również przegrał ten pojedynek. Ostatecznie mecz zakończył się wynikiem bezbramkowym i piłkarski Kraków przeżywać musiał ogromne rozczarowanie. Tymczasem kibice Resovi po sześciu nieudanych próbach mogli w końcu świętować upragniony awans do II ligi.
Do późnych godzin wieczornych okupowali rogatki miasta by powitać swoich piłkarzy  i złożyć im gratulacje. Uczynili to hucznie i z pompą. Około północy na stadionie rozległo się donośne " Sto lat...", zapłonął też znicz, a ulicami przeciągnęły tłumy wiwatujących kibiców.
W walce o druga ligę w zespole Resovii uczestniczyło 20 piłkarzy. Wszyscy mieli swój wkład w końcowy sukces, a już największy 28-letni bramkarz, wychowanek klubu Henryk Chruściński. Ubiegał się o druga ligę kilkakrotnie. Przeżywał gorycz porażek, za które niejednokrotnie do niego kierowano pretensje. W Krakowie miał swój wielki dzień, był bohaterem meczu, dlatego też opuszczał boisko jako pierwszy w ramionach rozradowanych kolegów i kibiców. Oprócz Chruścińskiego w kadrze występowało jeszcze ośmiu wychowanków klubu: Adam Sochacki (26 lat, obrońca), Janusz Szarek (18 lat, obrońca), Zbigniew Trzyna (19 lat, obrońca), Marian Motowidło (23 lata, obrońca), Sergiusz Siekieryn (21 lat, pomocnik), Bogdan Siorek (19 lat, obrońca), Wiesław Kucaj (21 lat, pomocnik), Józef Janicki (23 lata, pomocnik).
Czołową postacią drużyny był doświadczony napastnik, wychowanek Polonii Bytom (29 letni) Marian Szarama. Był on "królem strzelców" zapisując na swoim koncie 13 goli.
A oto pozostali zawodnicy: Roman Jurasz (24 lata, bramkarz, wychowanek Waltera Rzeszów), Ignacy Lewandowski (25 lat, obrońca, wychowanek Polonii Bytom), Adam Pielach  (21 lat, obrońca, wychowanek MZKS Nysa), Marek Grzyb (23 lata, pomocnik, wychowanek JKS Jarosław), Jerzy Daniło ( 25 lat, pomocnik, kapitan zespołu, wychowanek Stali Sanok), Stanisław Urban (23 lata, napastnik, wychowanek Waltera Rzeszów), Franciszek Gryla (20 lat, pomocnik, wychowanek Polonii Bytom), Witold Wilczyński (22 lata, napastnik, wychowanek Broni Radom), Jerzy Bogdanowicz (22 lata, napastnik, wychowanek Unii Tarnów).
Trenerem zespołu był 37-letni Witold Szyguła, były reprezentacyjny bramkarz występujący w Zagłębiu Sosnowiec i ROW Rybnik. Prowadzenie Resovii stanowiło jego pierwszą samodzielną pracę w roli szkoleniowca. Asystentem trenera był Ryszard Latawiec, wieloletni piłkarz Resovii, który w czasach swojej kariery zawodniczej trzykrotnie, bez powodzenia walczył o awans. Kierownictwo sekcji spoczywało w rękach: Emila Kotelnickiego, Józefa Jodłowskiego i Józefa Poleskiego.

--------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

prezes: Edward Słowik
kierownik sekcji:
Emil Kotelnicki
trener: Witold Szyguła
asystent trenera: Ryszard Latawiec
kierownik drużyny: Józef Poleski

kadra
bramkarze: Chruściński, Jurasz
obrońcy: Sochacki, Pielach, Lewandowski, Szarek, Siorek, Trzyna
pomocnicy: Daniło, Kucaj, Siekieryn, Janicki, Grzyb, Szeląg, Motowidło, Gryla
napastnicy:
 Szarama, Bogdanowicz, Wilczyński, Urban

odeszli: Jan Stanek (Stal Rzeszów), Pop (Stal Rzeszów), Latawiec (koniec kariery), Konieczny, Rozborski, Róg, Wieśniak
przybyli:
Bogdanowicz (Unia Tarnów), Jurasz (Walter Rzeszów),Motowidło (Karpaty Krosno)

przed rundą wiosenną
przybyli: Wilczyński (Siarka Tarnobrzeg), Gryla (Polonia Bytom)


Stal Stalowa Wola – Resovia Rzeszów 0:0 (tow.)

22 sierpnia
Metal Tarnów – Resovia Rzeszów 1:3 (1:1)

bramki: 40’ Bucki – 30’ Janicki, 65’ Szarama, 70’ Kucaj

29 sierpnia
Resovia Rzeszów – Chemik Pustków 5:0 (5:0)

bramki: 5’ Sochacki, 8’ Janicki, 14’ Daniło, 19’ 24’ Grzyb

5 września
Prokocim Kraków – Resovia Rzeszów 1:1 (1:0)

bramki: 40’ Mitoń – 90’ Siekieryn

12 września
Resovia Rzeszów – Sandecja Nowy Sącz 2:1 (1:1)

bramki: 35’ Siekieryn, 87’ Szeląg – 29’ (sam.) Lewandowski

19 września
Tarnovia Tarnów – Resovia Rzeszów 0:0


26 września
Resovia Rzeszów – Garbarnia Kraków 1:1 (0:0)

bramki: 60’ Siekieryn – 89’ Wrona

2 października
Karpaty Krosno – Resovia Rzeszów 0:1 (0:0)

bramki: 16’ Urban

9 października
Resovia Rzeszów – Borek Kraków 1:1 (1:1)

bramki: 45’ Siekieryn – 38’ Stasiak

17 października
Stal Sanok – Resovia Rzeszów 3:1 (2:0)

bramki: 8’ Wł. Sołtysik, 31’ Pytlowany, 75’ Pietrzkiewicz – 53’ Szarama

24 października
Resovia Rzeszów – MZKS Jasło 2:0 (1:0)

bramki: 30’ Szarama, 70’ Siekieryn

31 października
Glinik Gorlice – Resovia Rzeszów 0:2 (0:1)

bramki: 20’ Janicki, 80’ Kucaj

7 listopada
Polna Przemyśl – Resovia Rzeszów 2:3 (0:3)

bramki: 56’ 67’ Bandrowicz – 8’ Siekieryn, 20’ Janicki, 35’ (sam.) Kuźmiński

14 listopada
Resovia Rzeszów – Cracovia Kraków 0:2 (0:1)

bramki: 13’ 75’ Bujak

Resovia II Rzeszów – Stal II Rzeszów 2:1 (Puchar Polski)

Granit Wysoka Strzyżowska – Resovia Rzeszów 1:1 / awans gospodarzy po karnych  (Puchar Polski)

 

klasa okręgowa - 1976/77 (runda jesienna)

    mecze punkty bramki
1  Cracovia Kraków 13 18 18-5
2  Resovia Rzeszów 13 18 22-12
3  Karpaty Krosno 13 18 9-3
4  Garbarnia Kraków 13 17 17-11
5  Polna Przemyśl 13 13 15-13
6  Sandecja Nowy Sącz 13 13 9-12
7  Chemik Pustków 13 13 8-15
8  Metal Tarnów 13 12 14-17
9  Tarnovia Tarnów 13 12 11-15
10  Prokocim Kraków 13 11 13-13
11  Glinik Gorlice 13 11 12-14
12  Stal Sanok 13 11 9-12
13  MZKS Jasło 13 9 14-19
14  Borek Kraków 13 6 10-21


27 marca
Resovia Rzeszów – Metal Tarnów 2:1 (1:0)

bramki: 17’ Szarama, 66’ Daniło – 50’ Matej

4 kwietnia
Chemik Pustków - Resovia Rzeszów 0:2 (0:1)

bramki: 30' Szarama, 60' Grzyb

18 kwietnia
Resovia Rzeszów - Prokocim Kraków 3:0 (1:0)
bramki: 27' 85' Szarama, 57' Daniło

24 kwietnia
Sandecja Nowy Sącz - Resovia Rzeszów 1:0 (1:0)

bramki: 35' Mrowca

1 maja
Resovia Rzeszów – Tarnovia Tarnów 0:1 (0:1)

bramki: 36’ Amikoś

9 maja
Garbarnia Kraków – Resovia Rzeszów 1:3 (0:1)

bramki: 65’ Putaj - 45’ 58’ Siekieryn, 87’ Kucaj

14 maja
Resovia Rzeszów – Karpaty Krosno 3:0 (0:0)

bramki: 55’ 60’ 74’ Szarama

21 maja
Borek Kraków - Resovia Rzeszów 1:1 (1:1)
bramki: ? - Szarama

28 maja
Resovia Rzeszów – Stal Sanok 1:0 (1:0)

bramki: 31’ Daniło

1 czerwca
Resovia II Rzeszów – JKS Jarosław 2:0 (finał międzywojewódzki, Puchar Polski)

bramki: ?
- wynik meczu zweryfikowano jako walkower 3:0 na korzyść JKS

5 czerwca
MZKS Jasło – Resovia Rzeszów 0:2 (0:1)

bramki: 32’ Szarama, 70’ Daniło

12 czerwca
Resovia Rzeszów – Glinik Gorlice 1:0 (1:0)

bramki: 34’ Szarama

19 czerwca
Resovia Rzeszów – Polna Przemyśl 5:1 (3:0)

bramki: 8’ 29’ Janicki, 17’ 50’ 84’ Bogdanowicz – 90’ Choma

26 czerwca
Cracovia Kraków – Resovia Rzeszów 0:0
 

klasa okręgowa - 1976/77

    mecze punkty bramki
1  Resovia Rzeszów 26 38 45-18
2  Cracovia Kraków 26 36 38-11
3  Karpaty Krosno 26 30 18-13
4  Polna Przemyśl 26 28 37-30
5  MZKS Jasło 26 27 35-30
6  Sandecja Nowy Sącz 26 27 22-18
7  Glinik Gorlice 26 26 28-23
8  Garbarnia Kraków 26 26 23-20
9  Tarnovia Tarnów 26 24 21-29
10  Chemik Pustków 26 24 15-28
11  Metal Tarnów 26 23 26-34
12  Prokocim Kraków 26 22 24-33
13  Stal Sanok 26 20 20-37
14  Borek Kraków 26 11 20-56


Strzelcy bramek w lidze: Szarama 13, Siekieryn 8, Janicki 6, Daniło 5, Kucaj, Bogdanowicz, Grzyb - 3, Sochacki, Szeląg, Urban - 1, samobójcza -1

 

 




 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 




 
























































 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

| ... do 1905 |

 
© 2006 | resoviacy.pl  serwis informacyjny CWKS Resovia Rzeszów | design by