SEZON 1996/97

  klub
strona główna
aktualności
informacje
prasa
wydarzenia
wywiady
  liga
kadra
terminarz
mecze
tabela
  historia
kronika
resoviacy
1905...
Rzeszów
artykuły
  www
e-muzeum
foto
linki
kontakt
księga gości
forum





 

 

 

  1996/97 | Lata 90-te

Kibice Resovii doskonale pamiętali jak duże kłopoty miała ich drużyna z uratowaniem się przed spadkiem z III ligi w sezonie 1995/96. Trudności finansowe najstarszego klubu Rzeszowa wyraźnie odbiły się na kształcie i formie zespołu.
Przygotowania do nowego sezonu zaczęły się od kolejnej zmiany trenera. Na stadion przy ul. Wyspiańskiego wrócił Marek Chlewicki. Dotychczasowy trener Stanisław Skiba objął funkcję koordynatora.
Na stadionie trwał remont generalny związany z przygotowaniem obiektu do Festiwalu Zespołów Polonijnych. Na remont obiektów Resovii Urząd Miasta wyasygnował kwotę miliarda starych złotych. Dokonano izolacji budynku klubowego, wyremontowano trybunę krytą i wymieniono kilkaset krzesełek. W związku pracami remontowymi "biało-czerwoni" szlifowali formę na gościnnym stadionie LKS-u Przybyszówka.
Przed sezonem do kadry "Pasiaków" dołączył Marek Kramarz, który dwa sezony spędził w dębickim Igloopolu. Ponadto linia defensywy wzmocniła się o doświadczonego Zbigniewa Pieczonkę (Piast Nowa Wieś). W trakcie przygotowań działacze starali się o wzmocnienie kadry o kolejnych zawodników. W kręgu zainteresowań rzeszowskiego klubu znaleźli się Robert Mastaj, Robert Gorzynik (Karpaty Krosno) i utalentowany snajper Kolbuszowianki - Robert Szalony. Ostatecznie do transferów nie doszło ze względów finansowych.
Zespół opuścili Artur Łuczyk (Orzeł Przeworsk) i Marek Haber (Korona Kielce). Zamiar wyjazdu do Warszawy z powodu studiów zgłosili Przemysław Matuła i Grzegorz Opaliński.
Rozgrywki ligowe rzeszowianie zainaugurowali w Krakowie meczem z miejscowym Kablem. Spotkanie zakończyło się bezbramkowym remisem, a resoviacy wystąpili w składzie: Opaliński, Skowron, Amarowicz, Tutak, Solarz, Rembisz, Skiba, Kramarz, G. Łuczyk, Biliński, Bąk oraz Matuła, Chwałka, Sawicki (rezerwowi).
W kolejnych meczach rzeszowianie doznali trzech porażek z rzędu i dopiero po meczu w Krzeszowicach, gdzie rozbili najsłabszy w lidze Świt (3:0), mogli do ligowej tabeli dopisać komplet punktów. W roli debiutującego trenera gospodarzy wystąpił wówczas Adam Nawałka (obecny trener reprezentacji Polski).
We wrześniu dały o sobie znać po raz kolejny problemy finansowe i organizacyjne klubu, które odbiły się na wynikach zespołu. Treningi ograniczono do dwóch tygodniowo, a zespół opuszczali kolejni piłkarze (Wojciech Zieliński, Marek Amarowicz).
Czara goryczy przelała się 19 października, kiedy to piłkarze Resovii mieli wyjechać na mecz do Sanoka. Zespół postanowił zaprotestować i autokar nie wyjechał na mecz. W klubie od kilku miesięcy brakowało ciepłej wody, a w trakcie sezonu wyłączono prąd. Piłkarze od dłuższego czasu nie pobierali wynagrodzeń, a treningi odbywały się na gościnnych obiektach Piasta Nowa Wieś i Strugu Tyczyn.
Kolejny mecz rzeszowianie grali na własnym stadionie z Izolatorem Boguchwała. Spotkanie zakończyło się remisem 0:0. Przed meczem z zespołem rozstał się Marek Kramarz, a na stanowisku trenera Marka Chlewickiego zmienił Stanisław Skiba.
"Biało-czerwoni" dograli rundę jesienna do końca i na półmetku rozgrywek zajmowali przedostatnie miejsce.
Przygotowania do rundy wiosennej zaczęły się pod okiem Stanisława Skiby 4 stycznia. Kadrę zespołu opuścił Zbigniew Pieczonka, który (podobnie jak Marek Kramarz i trener Marek Chlewicki) wzmocnił Karpaty Krosno.
Sytuacja klubu była tragiczna, zadłużenie sięgało 7,5 mld starych zł, a sekcja piłkarska funkcjonowała w warunkach całkowitego amatorstwa. Piłkarze jednak nie poddawali się i pomimo braku podstawowych środków zespół starał się organizować treningi i mecze sparingowe.
Przygotowań do nowej rundy nie podjęli jednak zawodnicy, którzy stanowili o sile zespołu: Stanisław Skowron, Robert Szafar, Tomasz Lewandowski i Piotr Róg. Ponadto do gry w rzeszowskiej Stali przymierzany był Maciej Biliński. Ostatecznie przed rundą wiosenną czołowy strzelec Resovii zrezygnował z przejścia do Stali. Do Pogoni Leżajsk powrócił natomiast bramkarz Mariusz Kuras.
Pomimo fatalnych warunków w klubie, na grę w "Pasiakach" zdecydowali się nowi zawodnicy: Pasek (Wisłoka Dębica), Skalny (Sokół Nisko), Wojtak (Sokół Nisko), Mura (Łada Biłgoraj).
W marcu odbyło się w Klubie Garnizonowym w Rzeszowie Walne Zgromadzenie, na którym działacze mieli podjąć decyzje dotyczące ratowania najstarszego rzeszowskiego klubu.
Decyzją delegatów 80. Walnego Zebrania Sprawozdawczo-Wyborczego obiekty klubu przekazano Wyższej Szkole Pedagogicznej. Uczelnia wraz z otrzymaniem stadionu z całą infrastrukturą przejąć miała na siebie jego utrzymanie oraz zobowiązała się do pokrycia części zadłużenia ciążącego na Resovii. W planach było ponadto przejście poszczególnych sekcji na pełną autonomię finansową i organizacyjną oraz zmiany formy organizacyjnej z Cywilno-Wojskowego Klubu Sportowego na Akademicki Klub Sportowy.
Piłkarze rundę wiosenną  zaczęli od bezbramkowego remisu z Kablem Kraków. Pierwszy komplet punktów "biało-czerwoni" dopisali w kwietniu po meczu w Leżajsku, gdzie pokonali miejscową Pogoń 1:0. Tydzień później resoviacy pokonali Świt 1:0, ale po porażce w Dębicy z Wisłoką (0:3) wrócili na przedostanie miejsce w tabeli.
Szanse "Pasiaków" na utrzymanie się w lidze po porażce na własnym boisku z Garbarnią Kraków (1:3) były już tylko teoretyczne. Rzeszowianie po bramce Zielińskiego w 20 minucie prowadzili 1:0, ale później Łukasz Kut trzykrotnie kapitulował po strzałach "Garbarzy" i punkty pojechały do Krakowa.
W kolejnych meczach resoviacy przegrali z Karpatami Siepraw oraz Stalą Sanok i  spadek "Pasiaków" był przesądzony.
W ostatnim meczu resoviacy podejmowali na własnym boisku Stal Rzeszów. Mecz zakończył się podziałem punktów. W 11 minucie resoviacy wyszli na prowadzenie po strzale Tomasza Skiby. Faworyzowani "stalowcy" doprowadzili do wyrównania po strzale Jerzego Szeligi w 76 minucie. Resovia zakończyła sezon na 16 miejscu w tabeli z dorobkiem 32 punktów. Razem z "Pasiakami" ligę opuściła Tarnovia, Unia Nowa Sarzyna i Świt Krzeszowice.


prezes klubu: Adam Sadecki
wiceprezes: Jan Wojtyna
dyrektor klubu: Jerzy Pająk
prezes sekcji:
Władysław Starzak
kierownik drużyny:
Józef Jodłowski
kierownik techniczny:
Mirosław Pałka
lekarz:
Eugeniusz Dąbrowski
masażysta:
Stanisław Bukała, Witalij Sarancza

trener: Marek Chlewicki, Stanisław Skiba (runda wiosenna)
trener bramkarzy: Henryk Chruściński
 

kadra
bramkarze
Łukasz Kut, Szymon Dusza, Grzegorz Opaliński, Mariusz Kuras, Maciej Nalepa
obrońcy
Zbigniew Pieczonka, Marek Amarowicz, Marcin Ciurkot, Adam Tutak,  Przemysław Matuła, Rafał Cygan, Grzegorz Rembisz, Robert Rodzinka,  Stanisław Skowron, Tomasz Lewandowski, Robert Domoń, Zbigniew Trzyna, Daniel Pszonka, Maciej Skalny, Przemysław Pasek, Jarosław Mita
pomocnicy
Wojciech Zieliński, Maciej Biliński, Wiktor Solarz, Piotr Róg, Marek Kramarz, Artur Zieliński, Piotr Domoń, Tomasz Chmiel, Jarosław Wojtak, Marcin Mura, Michał Szpinda
napastnicy
Grzegorz Łuczyk, Krzysztof Chwałka, Robert Szafar, Jacek Sawicki, Michał Zaborniak, Tomasz Skiba, Grzegorz Kwiatkowski, Marcin Bąk, Paweł Rzepka, Damian Janicki

odeszli:  Haber (Korona Kielce), A. Łuczyk (Orzeł Przeworsk)
przybyli: Pieczonka (Piast Nowa Wieś), Bąk (wychowanek), Kramarz (Igloopol Dębica), Pszonka (wychowanek), Chmiel (Ceramik Przybyszówka),
odeszli w trakcie sezonu: Matuła (AZS Warszawa), Opaliński (AZS Warszawa),

przed rundą wiosenną
odeszli:
Kramarz (Karpaty Krosno), Pieczonka (Karpaty Krosno), Chlewicki (trener/Karpaty Krosno)
przybyli: Rzepka (wychowanek), Janicki (wychowanek), A. Zieliński (Wawel Kraków), Pasek (Wisłoka Dębica), P. Domoń (wychowanek), Skalny (Sokół Nisko), Wojtak (Sokół Nisko), Mura (Łada Biłgoraj), Szpinda (wychowanek), Mita (wychowanek),  Nalepa (Stal Rzeszów)
 

Alit Ożarów - Resovia Rzeszów 3:4 (1:1) (tow.)
bramki: Pieczonka, W. Zieliński, Biliński, Kwiatkowski

Polonia Przemyśl - Resovia Rzeszów 3:0 (2:0) (tow.)
bramki: ?

Kamax Kańczuga - Resovia Rzeszów 1:1 (0:1) (tow.)
bramki: Szalony - ?

Stal Sanok - Resovia Rzeszów 2:0 (1:0) (tow.)
bramki: ?

10
sierpnia
Kabel Kraków - Resovia Rzeszów 0:0 /
debiut M. Bąka w Resovii

14 sierpnia
Resovia Rzeszów - Polonia Przemyśl 1:2 (0:1)
bramki: 59' G. Łuczyk - 43' Paszek, 71' Rop

17 sierpnia
Dalin Myślenice - Resovia Rzeszów 2:0 (1:0)
bramki: 1' Rudzki, 55' Brytan

24 sierpnia
Resovia Rzeszów - Pogoń Leżajsk 1:2 (1:0)
bramki: 60' Biliński - 20' Boroń, 50' Cich

28 sierpnia
Świt Krzeszowice - Resovia Rzeszów 0:3 (0:1)
bramki: 41' 55' Biliński, 74' Szafar

31 sierpnia
Resovia Rzeszów - Wisłoka Dębica 0:2 (0:1)
bramki:  40' Podlasek, 85' Kasprzyk

4 września
Glinik Gorlice - Resovia Rzeszów 1:2 (1:0)
bramki: 25' Bogusz - 55' Róg, 75' Skiba

7 września
Resovia Rzeszów - Tarnovia Tarnów 2:1 (0:0)
bramki: 48' Solarz, 71' Skiba - 88' Dobrowolski

14 września
Kamax Kańczuga - Resovia Rzeszów 3:0 (1:0)
bramki: 34' 55' Pinda 64' E. Słysz

21 września
Zelmer Rzeszów - Resovia Rzeszów 0:0


28 września
Resovia Rzeszów - Czuwaj Przemyśl 1:2 (1:2)
bramki:  16' Kramarz - 2' Badowicz, 28' Szot

5 października
Garbarnia Kraków - Resovia Rzeszów 2:0 (1:0)
bramki: 25' Lament, 88' Prządo

12 października
Resovia Rzeszów - Karpaty Siepraw 1:0 (0:0)
bramki: 63' Kramarz

19 października
Stal Sanok - Resovia Rzeszów 3:0 w.o.


26 października
Resovia Rzeszów - Izolator Boguchwała 0:0


2 listopada
Unia Nowa Sarzyna - Resovia Rzeszów 2:0 (1:0)
bramki: 27' (sam.) G. Łuczyk, 46' Kuczek

9 listopada
Stal Rzeszów - Resovia Rzeszów 4:1 (1:0)
bramki: 36' 70' Kaczówka, 53 (k)' Koziołek, 60' Jodłowski - 72' (k) W. Zieliński
 

III liga małopolska, 1996/97 (runda jesienna)

    m pkt br
1  Stal Rzeszów 17 38 47-16
2  Wisłoka Dębica 17 36 33-16
3  Czuwaj Przemyśl 17 33 24-14
4  Pogoń Leżajsk 17 32 31-16
5  Polonia Przemyśl 17 31 22-13
6  Izolator Boguchwała 17 30 28-16
7  Zelmer Rzeszów 17 27 16-10
8  Stal Sanok 17 25 21-17
9  Garbarnia Kraków 17 25 24-21
10  Kabel Kraków 17 23 13-20
11  Kamax Kańczuga 17 20 21-28
12  Glinik Gorlice 17 18 22-34
13  Dalin Myślenice 17 17 10-20
14  Karpaty Siepraw 17 17 16-29
15  Unia Nowa Sarzyna 17 15 16-20
16  Tarnovia Tarnów 17 15 17-27
17  Resovia Rzeszów 17 15 12-26
18  Świt Krzeszowice 17 3 10-40


8 lutego
Resovia Rzeszów - Zelmer Rzeszów 2:2 (2:0) (tow.)
b
ramki: Rzepka 2
 
Resovia Rzeszów - Izolator 2:2 (tow.)
bramki: Rembisz, Sawicki

9 marca
Resovia II Rzeszów - Zelmer Rzeszów 1:2 (0:1) (Puchar Polski)
bramki: 26' Chwasta - 4' Korab, 66' Dzioba

15 marca
Resovia Rzeszów - Kabel Kraków 0:0
/ debiut J. Wojtaka w Resovii

22 marca
Polonia Przemyśl - Resovia Rzeszów 3:1 (1:1)
bramki: 36' Kawecki, 52' Załoga, 87' Paszek - 18' Amarowicz

28 marca
Resovia Rzeszów - Dalin Myślenice 1:1 (1:0)
bramki: 28' Skiba - 85' Cygan

5 kwietnia
Pogoń Leżajsk - Resovia Rzeszów 0:1 (0:1)
bramki: 78' Solarz

12 kwietnia
Resovia Rzeszów - Świt Krzeszowice 1:0 (1:0)
bramki: 8' Biliński

19 kwietnia
Wisłoka Dębica - Resovia Rzeszów 3:0 (2:0)
bramki: 41' 43' Piotr Brożek, 82' Kasprzyk

26 kwietnia
Resovia Rzeszów - Glinik Gorlice 3:0 (2:0)
bramki: 8' Skiba, 42' (k), A. Zieliński, 63' Łuczyk

3 maja
Tarnovia Tarnów - Resovia Rzeszów 1:0 (1:0)
bramki: 38' Wężowicz

10 maja
Resovia Rzeszów - Kamax Kańczuga 0:0


14 maja
Resovia Rzeszów - Zelmer Rzeszów 2:1 (1:0)
bramki: 26' Kogut, 50' Pado - 61' (k) W. Zieliński

18 maja
Czuwaj Przemyśl - Resovia Rzeszów 2:0 (1:0)
bramki: 9' Błażkowski, 90' Wilk

24 maja
Resovia  Rzeszów - Garbarnia Kraków 1:3 (1:2)
bramki: 20' W. Zieliński - 25' 26' Krupa, 53' Czerwiec

1 czerwca
Karpaty Siepraw - Resovia Rzeszów 2:1 (2:1)
bramki: 19' 51' Kapusta - 79' Łuczyk

4 czerwca
Resovia Rzeszów - Stal Sanok 0:1 (0:1)
bramki:
55' (k') Zięba

11 czerwca
Izolator Boguchwała - Resovia Rzeszów 0:0

14 czerwca
Resovia Rzeszów - Unia Nowa Sarzyna 1:0 (0:0)
bramki: 65' Solarz

21 czerwca
Resovia Rzeszów - Stal Rzeszów 1:1 (1:0)
bramki: 11' Skiba - 76' J. Szeliga

 

III liga małopolska, 1996/97

    m pkt br
1  Czuwaj Przemyśl 34 73 48-23
2  Wisłoka Dębica 34 64 57-31
3  Stal Rzeszów 34 62 82-40
4  Stal Sanok 34 61 46-33
5  Polonia Przemyśl 34 59 45-28
6  Dalin Myślenice 34 48 33-30
7  Kabel Kraków 34 47 31-34
8  Karpaty Siepraw 34 47 36-46
9  Izolator Boguchwała 34 46 40-34
10  Garbarnia Kraków 34 46 41-40
11  Zelmer Rzeszów 34 45 33-35
12  Kamax Kańczuga 34 44 40-45
13  Glinik Gorlice 34 43 42-62
14  Pogoń Leżajsk 34 40 38-38
15  Tarnovia Tarnów 34 36 31-56
16  Resovia Rzeszów 34 32 24-45
17  Unia Nowa Sarzyna 34 25 30-43
18  Świt Krzeszowice 34 18 24-58


Strzelcy bramek: Skiba 5, Biliński 4, G. Łuczyk, Solarz, W. Zieliński - 3, Kramarz 2, Amarowicz, Piotr Róg, Szafar, A. Zieliński - 1

 

 

 


 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

















































































































































 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 


 

| ... do 1905 |

 
© 2006 | resoviacy.pl  serwis informacyjny CWKS Resovia Rzeszów | design by