RZESZÓW

  klub
strona główna
aktualności
informacje
prasa
wydarzenia
wywiady
  liga
kadra
terminarz
mecze
tabela
  historia
kronika
resoviacy
1905...
Rzeszów
artykuły
  www
e-muzeum
foto
linki
kontakt
księga gości
forum





 

 

 

  Wygnaniec- Tam wszystko się zaczęło


Wygnaniec przez wieki awansował z samoistnej wioski z etapu przysiółka Drabinianki, po przedmieście Rzeszowa i aż po centrum miasta. Do Rzeszowa włączony został w 1902 roku.
Z miejscem tym wiążą się nierozerwalnie: Ogród Miejski, który był ważnym miejscem w życiu XX wiecznego Rzeszowa, oraz koszary wojskowe zbudowane jeszcze za czasów austriackich.
W koszarach najpierw stacjonował znany austriacki 40 pułk piechoty, a po 1918 roku polski 17 pułk piechoty, który w latach 30-tych silnie związany był z Resovią.
 


Altany w Parku Miejskim na Wygnańcu, rok 1906 | foto: arch.resoviacy.pl


Park przy dzisiejszej  ulicy Dąbrowskiego, który kiedyś nosił imię Ludwika Waryńskiego obecnie zwie się Parkiem Solidarności. Początkowo był to ogród klasztorny. W roku 1871 Rada Miasta podjęła decyzję o przekształceniu ogrodu reformatów w ogród miejski. W ogrodzie wybudowano pięć altan w których odbywały się liczne imprezy charytatywne, koncerty i zawody sportowe.   Miejscowe osiłki próbowały się w podnoszeniu ciężarów, strzelano do tarczy, a także uprawiano wspinaczkę po drągu posmarowanym mydłem, na szczycie którego na zwycięzcę oczekiwało pęto kiełbasy i flaszka wódki.
Do parku prowadziły dwa wejścia: jedno od ulicy Dąbrowskiego, drugie od ul. Jagiellońskiej. Od zachodu był on ogrodzony wysokim murem ozdobionym łukami, od południa płotem z ukośnych sztachet w formie kratownicy. Ogrodzenie to rozebrano w latach 60-tych w związku z regulacją ul. Zofii Chrzanowskiej, a domek ogrodnika Szczupaka zburzono także w tym czasie w związku z planowaną w parku budową pijalni wód mineralnych.
To tutaj w latach 1899-1913 prekursor rzeszowskiego nauczania sportu- Karol Stary propagował gry i zabawy ruchowe. Już około roku 1903 mieszkańcy Rzeszowa zauważyć mogli w miejskim parku gimnazjalistów uczących się nowej gry, jaką był "futbol".



 "Głos Rzeszowa" 1906.06.10
 

Boisko do gry w piłkę miało wymiary 58 na 51 m i  zlokalizowane było w południowo- zachodniej części parku (obecny plac zabaw). Bramkami były wkopane w ziemie drewniane żerdzie połączone u góry taśmą.
Pierwszy oficjalny "match" pilkarski zapowiadany w rzeszowskiej prasie odbył się w 1907 roku::

 

"Głos Rzeszowa" 1907.09.01

 

Piłkarze Resovii na krótko opuścili ogród miejski na Wygnańcu w 1912 roku przenosząc się na pierwsze własne boisko "na Stawisku" w miejscu dzisiejszej hali sportowej "Na Podpromiu".
W ogrodzie miejskim odbywały się także pierwsze zawody lekkoatletyczne, w których brali udział sportowcy nie tylko z Rzeszowa, ale także Lwowa i innych miast Galicji.
Wygnaniec to nie tylko pierwsze boisko resoviackiej młodzieży, ale także pierwszy lokal statutowego (statut klubu opracowano w 1907 r., a zatwierdzony w 1911)  już klubu, który mieścił się w domu Stierera, przy ul. Dąbrowskiego 1, na parterze.
Także na Wygnańcu,  po raz pierwszy z futbolem zetknął się historyk, etnograf i miłośnik dziejów Rzeszowa- Franciszek Kotula:
"W Ogrodzie Miejskim pierwszy raz w swoim życiu widziałem prawdziwy mecz piłki nożnej- "futbolu", jak się wówczas mówiło. O jakimś boisku w Rzeszowie wówczas nie było mowy. W ogrodzie był plac, mający może połowę, może nieco więcej powierzchni koniecznej dla rozegrania meczu. Odbył się więc mecz między Resovią, a Czarnymi z Jasła, co było w mieście niesłychaną sensacją. Piłka raz po raz wpadała to między drzewa, to między grzędy z kwiatami. Zatrudniono więc dużą ekipę chłopaków, którzy piłkę wyszukiwali i wrzucali z powrotem na boisko. Było to w roku 1919, na wiosnę... "
Kolejne przenosiny piłkarzy to rok 1920, gdy zostaje otwarty nowy stadion zbudowany przy ul. Krakowskiej. Służył piłkarzom prawie 20 lat i został zlikwidowany dopiero w czasie II wojny światowej. Przed 1939 rokiem piłkarze Resovii gościli jeszcze sporadycznie na Wygnańcu, ale nie w ogrodzie miejskim tylko na boisku 17 pułku piechoty, z którym klub połączył się w 1933 roku.
W czasie okupacji ogród na Wygnańcu otrzymał miano „Stadtpark” i z tego okresu wywodzi się nazwa- miejski. W tym też czasie dołączono dwa pasy zieleni od ulicy Dąbrowskiego i Langiewicza.
To właśnie tu w 1944 roku odbyło się uroczyste powitanie polskich żołnierzy, którzy wówczas wkroczyli do Rzeszowa. Powojenne losy rzeszowskiego sportu sprawiły, że Resovia wracała na Wygnaniec jeszcze wiele razy rozgrywając swoje mecze nie tylko w roli gospodarza, ale także gościa i najemcy stadionu przy ul. Langiewicza.

 Franciszek Kotula "Tamten Rzeszów"
Wiesław Zieliński- "Magiczne miejsca, magiczne lata"
Marek Czarnota- "Park miejski"
Adam Socha- "Resovio klubie ty nasz.."
"Głos Rzeszowa"
resoviacy.pl

 

 

 































































































































 

| ... do Rzeszów |

 
© 2006 | resoviacy.pl  serwis informacyjny CWKS Resovia Rzeszów | design by